Tvoríme spoluVyrežte si s deťmi symbol Halloweenu

Vyrežte si s deťmi symbol Halloweenu

Halloween je nezvyčajný sviatok jesene. Nazývame ho často „americkým sviatkom“, hoci pôvod má na Britských ostrovoch v Írsku. Ide o predvečer a noc z 31. októbra na 1. novembra – teda predvečer Sviatku všetkých svätých.

Otcami Halloweenu sú Kelti

V dávnych časoch sa Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji. Neskôr v období vlády katolíckej cirkvi okolo roku 835 chcel pápež Gregor IV. zamedziť sláveniu pohanských sviatkov, a tak sa z keltského Samhainu stal „Sviatok všetkých svätých“ a nasledujúci deň (2.11.) bol vyhlásený za „Deň všetkých duší“. Názov Halloween zaviedla protestantská cirkev v 16. storočí.

Symbolom Halloweenu je tekvica

Charakteristickým halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. Spája sa s ňou legenda o Jackovi (lenivý írsky prefíkaný sedliak), ktorý prekabátil samotného diabla. Diabol ho prepustil s tým, že Jackova duša sa nikdy do pekla nedostane. Keďže ho po smrti nechceli ani v nebi, Jack nevedel, čo si počať, ktorou cestou ísť. Diabol mu dal žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne, ten si Jack vložil do vydlabanej repy a vydal sa na nekonečné putovanie hľadajúc miesto odpočinku.

Vyrežte si s deťmi strašidelných bubákov

Jesenný čas je ideálny na vyrezávanie tekvíc spolu s deťmi. Urobte si s nimi pekný deň či večer a vytvorte strašielných bubákov od výmyslu sveta – fantázii a kreativite sa medze nekladú. Bude to určite zábava! Ak vám vyrezávanie veľmi nejde, vezmite farby a tekvicu si namaľujte. Vyzdobte si vašimi výtvormi aj predzáhradky, dvory, trávniky alebo izby v dome či obývačku. Zapáľte v tekvičkách večer sviečky a urobte si čarovnú atmosféru. Svetlá zo strašidiel budú skutočne magické, môžete deťom počas večera porozprávať strašidelnú rozprávku – samozrejme strašidelnú len do takej miery, aby vám v noci nevbehli do postele a nechali vás trochu vyspať :)

Pozrite si fotogalériu s niekoľkými tipmi a inšpiráciami:

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé