S deťmiKnihyPriestor pre mamu nie je typická materská kniha

Priestor pre mamu nie je typická materská kniha

Zakázané ovocie?

Priestor pre mamu chutí ako zakázané ovocie. No nemal by. Pozývajú vás v ňom na diskusiu a veria, že záver tejto knihy napíšete najlepšie vy samy.

Trochu iná kniha

Táto kniha nediktuje. Sprevádza, inšpiruje a záver necháva na vás.

Priestor pre mamu nie je typická materská kniha. Nedočítate sa v nej, čo nejesť v tehotenstve, kedy zaviesť lepok, ani ako vybrať dieťaťu prvé topánky. Nájdete v nej témy, ktoré vám pomôžu nasadiť kyslíkovú masku najskôr sebe, aby ste všetky ostatné materské témy zvládali ľahšie.

O autorkách

Autorky sa takto samé opísali:
Sme Adel a Daška, autorky podcastu o materstve s názvom Mama Gang. A ak sa nám to s Tvojou pomocou podarí, onedlho budeme aj autorkami nie tak bežnej knihy o materstve. Chceli sme vytvoriť niečo hmatateľné. Niečo, čo by evokovalo potrebu odpojiť sa od dieťaťa a kolobehu povinností a spojiť sa sama so sebou. Zastaviť, vyložiť nohy, uvariť kávu a vypiť ju teplú. Potešiť oko aj ducha a spomenúť si, kým som. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by sme si my samé rady kúpili a ponorili sa do toho. Vedeli sme tiež, že texty nestačia.

O knihe

Unikátnosť knihy spočíva v tom, že sa venuje potrebám mám, nie detí. Každá jedna kapitola je o vás, milé spolumamy. Nabáda vás k tomu, aby ste si našli čas samé pre seba.

Autorky hovoria o svojej knihe.

Dobré otázky nájdete v každej jednej kapitole. Sú veľmi dôležitou súčasťou knihy, dávajú vám priestor spomaliť a zamyslieť sa. Autorky veria, že dobrá otázka je lepšia ako akákoľvek nevyžiadaná rada. Je vlastne ako taká baterka. Posvieti vám na miesto, ktoré potrebujete spracovať alebo sa z neho dostať, no odkráčať si to budete musieť samé.

Kdekoľvek knihu otvoríte, viete si tam nájsť niečo pre seba. Nie je to zápisník na jeden rok. Je to zhodnotenie filozofie materstva, ktorá je poskladaná z úvah autoriek, ale aj názorov odborníkov a odborníčiek. Nevnucuje len jeden zaručene správny postup, ako zvládnuť materstvo. Práve naopak, ponúka viaceré pohľady na rodičovstvo, vzájomný rešpekt a toleranciu.

Kniha je rozdelená na tri hlavné kapitoly. Nová mama sa zaoberá tým, čo sa deje okolo vás, keď sa stanete čerstvými mamami. Od pôrodu, cez dojčenie až po spánok. Druhá kapitola, Dosť dobrá mama, je uvedomením si toho, že túžba po dokonalosti je cestou, ktorá nás často vezme na opačnú stranu. Záverečná kapitola má názov Spokojná mama a je venovaná tomu, aby ste opäť našli samé seba a vedeli sa posunúť ďalej.

Obsah knižky zaujme. (zdroj: ezopo.sk)

Kniha nie je ukončená. Záver je nechaný na vás. Dáva vám priestor vytvoriť si knihu presne takú, akú ju chcete a potrebujete mať vy.

Súčasťou knihy aj krásne ilustrácie

Deväť talentovaných grafičiek, ilustrátoriek a umelkýň zo Slovenska doplnili knihu o ilustrácie na tému materstva. Postupne tak zhmotnili tému každá podľa seba. Ilustrácie sú také nádherné, že sú aj v podobe printov, ktoré si vďaka drevenému podstavcu môžete vystaviť na stôl a vymieňať, ako sa vám zachce.

Ilustrácie krásne dopĺňajú obsah knihy. (zdroj: ezopo.sk)

Ľahko stráviteľnou a vizuálne zaujímavou formou chceli dosiahnuť to, že po otvorení si uvedomíte, že nie ste len mamami. Spomeniete si na to, čím všetkým ste boli pred materstvom, čím všetkým ste práve teraz, ale aj čím všetkým ešte len budete. Tlmené pastelové farby, ktoré vás budú sprevádzať každou jednou stranou, sú protikladom farebného a krikľavého detského sveta, ktorý stretávate každý jeden deň. Toto je predsa priestor pre vás.

Dokonale premyslený dizajn. (zdroj: ezopo.sk)

Knihu kúpite na ezopo.sk.

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé