Tvoríme spoluZabavte sa s gaštanmi

Zabavte sa s gaštanmi

Práve v tomto čase nájdete pod každým stromom pagaštana konského jeho plody – gaštany. Bol by hriech nepoužiť ich a nevytvoriť si s deťmi postavičky, zvieratka alebo iné dekorácie. Gaštany sú veľmi vďačným materiálom, z ktorého viete jednoducho a hravo postaviť svojho prvého koníka, jeleňa, človeka alebo napríklad jednoduchú kocku. Záleží len od vašej fantázie čo vytvoríte pospájaním gaštanov a drievok. Pri vytváraní svojich diel budete potrebovať samotné gaštany, špáradla alebo špajdle, orezávatko a predmet s ostrejším hrotom (môže byť napríklad klinec).

Celé je to veľká hra. Najskôr sa dokážu zapojiť aj tie najmenšie deti a to pri hľadaní gaštanov pod stromom. Určite budú letieť z jednej strany na druhú a budú výskať od radosti, keď nájdu ďalšiu krásnu lesklú guľku. Potom je zábava určená skôr pre staršie deti alebo rodičov. Samotný gaštan máva tvrdší obal,  preto je potrebná väčšia sila na prepichnutie jeho plášťa. Odporúčame používať na prebodnutie ostrý predmet. Pozor však na poranenia. Spojenie gaštanov medzi sebou vytvoríme drievkami, ktoré zapichneme do spojovaných gaštanov. Pred samotným spojením je lepšie na drievku vytvoriť zaostrenie. Jednoduchšie tak gaštan nabodnete. Mali by sa používať špáradla, ktoré už bývajú z oboch strán zaostrené. Tie však sú všetky rovnako veľké a tak sa nevyhnete skracovaniu a ostreniu koncov. Takto postupujeme až kým nezrealizujeme svoju predstavu. Potom je to už len otázka cviku a fantázie, čo všetko dokážete vytvoriť.

Takýto výtvor je trvácny a nemusíte sa zaň hanbiť ani na poličke v obývacej izbe. Krásne farebne sfarbené gaštany, ktoré vytvorila sama príroda, sa tam otvorene pýtajú.

Pre dievčatá je dobré vytvoriť krásny náhrdelník z gaštanov. Pri prepichovaní použite pevnejšiu ihlu, do ktorej navlečte pevnejšiu niť. Každý jeden gaštan je potrebné prepichnúť a navliecť na niť. Tu odporúčame ihlu zabodnúť do gaštana, následne uchopiť samotný gaštan a ním tlačiť ihlu opretú jedným koncom o stôl. Ak ihla vykukne z druhého konca, použite na jej vytiahnutie kliešte. Zapotíte sa, to je jasné. Ale tá detská radosť za to stojí. Veď ktorá princeznička by nechcela mať takýto nádherný náhrdelník?

Koník z gaštanov
Koník z gaštanov

Ešte pár rád. Podstavec vášho výtvoru by ste mali vytvárať z gaštanov, ktoré pekne sedia na rovnej ploche. Ak chcete vytvoriť postavičku, ktorá sa bude držať len na dvoch nohách (teda bude mať len dva body spojené so zemou), tak na to budete potrebovať značný cvik. Gravitácia vám dá zabrať. Radšej dajte svojej postavičke do rúk palicu a tak vytvorte aspoň tri oporné body. V meste býva problém nájsť pod stromom popadané gaštany. Veľa ľudí, ktorí tadiaľ prechádzajú, ich rýchlo vyzbierajú. Preto hľadajte stromy na opustenejších miestach alebo sa ich vyberte zbierať hneď ako začne fúkať väčší vietor. Ten ich pozráža na zem.

Video návod – koník z gaštanov

Pripravili sme pre vás video návod ako si vytvoriť jednoducho a rýchlo svoj prvý výtvor z gaštanov – koníka.

Ďalší článokAko si vyrobiť šarkana

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé