Príbehy hračiekLEGO je hračkou storočia (história spoločnosti)

LEGO je hračkou storočia (história spoločnosti)

V roku 1932 založil dánsky truhlár Ole Kirk Christiansen v malom meste Billund firmu na výrobu drevených hračiek. Po dvoch rokoch, v roku 1934, nazval Ole svoju firmu LEGO (slovná hračka pozostávajúca z dvoch dánskych slov leg Godot – „dobre sa hrať“). Spoločnosť prekonala aj ekonomickú krízu a druhú svetovú vojnu a v roku 1947 kupuje ako prvá z celého Dánska zariadenie na výrobu plastikových hračiek. Dva roky na to už spoločnosť vyrába vyše 200 rôznych plastových a drevených hračiek a značka LEGO sa stáva čím ďalej tým známejšia. Úspech, ktorý malé kocky prinášajú je naozaj ohromný a Ole preto necháva svoju značku v máji roku 1954 registrovať.

V roku 1960 postihlo rýchlo sa rozvíjajúcu firmu nešťastie a továreň na výrobu dreveného sortimentu oheň do základov zničil. Firma sa našťastie rýchlo oklepala a padlo rozhodnutie ďalej sa sústrediť len na výrobu plastikových hračiek. V roku 1968 v rodnom mestečku firmy otvorili prvý LEGOLAND.

Desať rokov nato prichádza firma na trh s minifigúrkami, ktoré majú pohyblivé ruky aj nohy a stavebnice LEGO sa stávajú ešte populárnejšie. Panáčikovia pridávajú stavebniciam na kreativite a zábavnosti! V roku 1980 prichádza LEGO s ďalšou novinkou – LEGO DUPLO, alebo LEGO pre najmenších.

V druhej polovici osemdesiatych rokov sa LEGO dostáva do mnohých krajín po celom svete a v 90-tych rokoch otvára ďalšie dva LEGOLANDY – vo Veľkej Británii a v Kalifornii v USA. V roku 2000 boli stavebnice LEGO zaslúžene zvolené Britskou asociáciou ako HRAČKA STOROČIA!

Celková ročná výroba čiastočiek LEGO je 20 miliárd kusov, čo predstavuje 600 kúskov za sekundu. Zo stavebnice LEGO možno postaviť model prakticky čohokoľvek – áut, lietadiel, vlakov, domov, hradov a zámkov, sôch, vesmírnych plavidiel a dokonca aj funkčných robotov. LEGO neobišlo ani počítače. Existuje program, v rámci ktorého je možné stavať kocky v 3D.

LEGO bolo, je a bude ešte dlho jednou z najpredávanejších hračiek vďaka tomu, že ho milujú nie len deti, ale aj ich rodičia. Len málo hračiek v takej miere rozvíja fantáziu a kreativitu ako práve LEGO. A preto si právom si zaslúži ocenenie hračka storočia!

Lego kocky
LegoLand
Lego (Lego City)
Lego Duplo

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé