NezaradenéHrôzostrašné tajomstvo halloweenskeho svetla

Hrôzostrašné tajomstvo halloweenskeho svetla

Halloween je sviatok oslavovaný ráno 31. októbra. Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré navštevujú susedov a pýtajú sladkosti porekadlom „Trick or treat“. Oslavuje sa hlavne v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, ako aj v Austrálii a na Novom Zélande. Pôvod má v Írsku, ako pohanský sviatok.

Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického All-hallow-even (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Halloween je pôvodne pohanský (keltský) sviatok Samhain – pohanský nový rok (koniec pohanského roku). Možno sa stretnúť aj s názvom predvečer sviatku všetkých svätých. Pravdepodobne má väzbu aj na kresťanský sviatok všetkých svätých.

Dyňa zvaná Jackova lampa (jack-o-lantern) je súčasťou Halloweenských slávností od Viktoriánskej doby a dnes de facto ich typickým symbolom. Podľa tradície bola vyrezávaná z repky olejnej, zemiakov alebo červené repy a so svietiacimi uhlíkmi alebo sviečkou. Tieto lampy predstavovali duše odídených lások a boli umiestené v oknách alebo na verandách aby vítali pozostalých. Slúžili ako ochrana proti zlým škriatkom. Repka olejná nebola v Amerike príliš dostupná, preto sa používali dyne ako dobrá náhrada.

Existuje mnoho legiend okolo pôvodu Jackovej lampy. Jeden z obľúbených príbehov rozpráva o írskom darmošľapovi Jackovi. Dobre známym pre svoje ožranské podlosti. Jack bol tak opitý na Halloween, že jeho duša začala pomaly opúšťať telo. Diabol uvidel svoju príležitosť a prišiel si okamžite pre neho na Zem. Jack bol z toho zúfalý a rozmýšľal ako sa vyhnúť zlému osudu. Poprosil diabla, aby mu dovolil ešte posledný drink. Diabol súhlasil, ale povedal Jackovi, nech zaplatí za svoju pijatiku, pretože on peniaze nemá. Ale Jack tvrdil, že tiež nemá peniaze. Spýtal sa diabla, či by sa nepremenil na 6 pencí. Potom čo by zaplatil, by sa vrátil späť na svoju podobu. Diabol zvažoval jeho prianie, či je rozumné. Rozhodol sa že áno a zmenil sa na šesť pencí. Jack okamžite chytil mincu a dal ju do svojej peňaženky. Diabol bol uväznený, začal prosiť a neskôr aj hroziť. Potom sa nakoniec dohodli, že Jack Diabla pustí, keď ten sľúbi, že mu dá ešte rok voľnosť. Tak sa aj stalo.

Netrvalo dlho a Jack sa vrátil do starých koľají, opäť podľahol alkoholu. Ďalší Sviatok všetkých  svätých sa Diabol objavil a prišiel si opäť pre Jackovu dušu. Jack premýšľal ako znovu zachráni svoju dušu a podvedie diabla. Navrhol mu, že si môže si vziať jedno z lahodných jabĺk visiacich na blízkej jabloni. Ponúkol sa, nech mu vylezie na ramena a natiahne sa pre jablko. Ako náhle bol Diabol na strome, vytiahol Jack z vrecka nôž a vyrezal do kmeňa kríž, a diabol tak nemohol zliezť zo stromu. Rozzúrený a zúfalý ponúkol Jackovi ďalších desať rokov, keď ho pustí zo stromu. Ale Jack trval na tom, aby si už  diabol pre neho nikdy viac neprišiel a bol tak slobodný. Nahnevaný pán pekla nahnevane súhlasil.

Jack sa však ani teraz nepoučil, pred ďalším Halloweenom jeho telo podľahlo alkoholu a zomrel. Keď sa dostal pred bránu nebeskú, odohnali ho preč pre podlé skutky v živote. Ale aj Diabol ho odmietol pustiť do Pekla,  nakoľko sľúbil, že nikdy si pre neho už nepríde. Nech sa teda vráti odkiaľ prišiel. Na pomoc dostal žeravú hrudu uhlia, aby ho sprevádzala na ceste. Jack ju vložil do repy a od tých čias mu svietila na jeho večnom putovaní. Ľudia dávali Jackovu lampu na okná a rímsy, pretože verili, že Jack si vezme svetlo a ochráni ich pred zlým.

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé