NezaradenéMikuláš bol kedysi Ježiškom

Mikuláš bol kedysi Ježiškom

Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa, to je príkaz Mikuláša.

Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov napriek tomu, že nikdy neprešiel schvaľovacím procesom ako súčasní svätci. Svoju svätosť získal tradičným šírením legendy. Napriek tejto popularite o jeho skutočnom živote sa vie stále málo.

Narodil sa okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa preslávil dobročinnosťou, ktorá stúpla po tom ako sa stal biskupom v Myre (Turecko), kde zomrel v pokročilom veku okolo rokov 345/352. Pochovali ho v Myrskom kostole, kde boli jeho telesné pozostatky až do roku 1087. Keď Myru obsadili moslimovia, Mikulášove ostatky boli prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari, kde žilo veľa gréckych prisťahovalcov. Tam postavili nový kostol zasvätený Mikulášovi. Z jeho hrobky v Bari vyteká vonná látka nazývaná myrha, vďaka čomu sa stal patrónom voňavkárov.

O jeho dobročinnosti existuje mnoho príbehov. Najznámejšia hovorí že istý boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať.

Protestantská cirkev si na základe tohto príbehu osvojila obdarovávanie detí drobnými darčekmi na sviatok, ktorý pripadal na 6. decembra. Kým Martin Luther neprišiel s tradíciou narodenia Božieho syna, bol „Ježiškom“ sv. Mikuláš. Zvyk obdarúvať deti sa z Holandska rozšíril do Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili severské ľudové povesti o čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi. Neskôr sa čarodejník rozdelil na anjela a čerta, ktorí sprevádzajú Mikuláša. V súčasnosti jeho popularita nie je až taká vysoká, ako za čias minulých, keď bol režimom uprednostňovaný a spájaný s Dedom Mrázom, ktorý z ďalekej Čukotky prichádza na saniach so Snehulienkou za dobrými deťmi.

Predchádzajúci článokRaňajkujú naše deti zdravo?
Ďalší článokSúťaž o knihu ukončená

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé