Články s kľúčovým slovom ‘hračky’

Pozvánka: Výstava hračiek Playmobil

Hračka Playmobil (viac o histórií hračky) sa narodila v Nemecku v roku 1974. Hneď po jej uvedení sa stala jednou z najlepšie predávajúcich sa hračiek vo svojej rodnej krajine. Figúrky tejto značky sú 7,5 cm vysoké, vyrobené z farebnej umelej hmoty, bez ostrých hrán, aby nemohli deťom ublížiť. Aj preto sa tešia takej veľkej obľube. Vo svete sa ich predalo viac ako 2,2 miliardy kusov.

Živé kamienky

Na základe osobných spomienok môžem potvrdiť, že vyrastať na dedine malo svoje čaro. Vidiecky dvor poskytoval nielen bezpečný priestor na detské hry, ale aj množstvo materiálu a predmetov, ktoré sa mohli zmeniť na zaujímavé hračky. Netvrdím, že skutočných továrenských hračiek nebolo dosť, ale možnosti boli predsa len menšie ako dnes, a preto do detských hier vstupoval častejšie aspekt tvorivosti. A keďže detská fantázia často nemá hraníc, hrať sa dalo skoro so všetkým.

LEGO je hračkou storočia

V roku 1932 založil dánsky truhlár Ole Kirk Christiansen v malom meste Billund firmu na výrobu drevených hračiek. Po dvoch rokoch, v roku 1934, nazval Ole svoju firmu LEGO (slovná hračka pozostávajúca z dvoch dánskych slov leg Godot – „dobre sa hrať“). Spoločnosť prekonala aj ekonomickú krízu a druhú svetovú vojnu a v roku 1947 kupuje ako prvá z celého Dánska zariadenie na výrobu plastikových hračiek. Dva roky na to už spoločnosť vyrába vyše 200 rôznych plastových a drevených hračiek a značka LEGO sa stáva čím ďalej tým známejšia. Úspech, ktorý malé kocky prinášajú je naozaj ohromný a Ole preto necháva svoju značku v máji roku 1954 registrovať.

Pozvánka: S čím sa hrajú

Hračky nemusia byť drahé. O tom, že stačí lacný materiál a bohatá fantázia nás presviedčajú deti z rozvojových krajín Afganistan, Keňa a Lesotho. Výstava vznikla v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR. Výstavu pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave – Bibiana.

Autorka: Martina Utešená

Termín: 10. 12. 2010 – 2. 1. 2011
Otvorenie: 10. december
Čas: 10:00

Otváracie hodiny:
Okrem pondelka denne od 10.00 do 18.00h. Počas sviatkov bude Bibiana zatvorená v dňoch 24., 25., 31. 12. 2010 a 1. 1. 2011.

Toy Story 3

Vo filme Toy Story 3: Príbeh hračiek sa tvorcovia milovanej série príbehov o hračkách „Toy Story“ vracia do čarovného sveta nám dobre známych hračiek. Chlapec Andy už vyrástol a chystá sa na strednú školu. Buzze, Woodyho a zvyšok hračiek tak čaká neistá budúcnosť. Toy Story 3: Príbeh hračiek je úplne nová dobrodružná komédia, v ktorej sa naši starí známi hrdinovia dostanú do škôlky plnej rozjarených detí a batoliat. Najmä neskrotné batoľatá sa už nemôžu dočkať, kedy dostanú tieto „nové“ hračky do svojich malých, zababraných ručičiek. Hoci našich hrdinov čaká nejedna krušná chvíľa, dobre vedia, že nesmú jeden druhého zradiť a že sa musia ostať pohromade. A k tomu všetkému čaká bábiku Barbie prvé osudové stretnutie s Kenom.