Články z rubriky ‘Tvoríme spolu’

Poskladajte si origami zvieratko

Prišli ste z práce, priviezli deti a premýšľate, ako ich zaujať? Aj u vás je dnes daždivé a nie veľmi teplé počasie? Poslať ratolesti hrať sa von až do večere dnes asi nie je dobrý nápad. Vymýšľate denne program a občas dochádzajú nápady? Ponúkame tip na príjemné prežitie pondelkového popoludnia. Poskladajte si spolu havrana či tučniaka. O tom, čo to bude, môžete rozhodnúť priamo vo finále výroby. Užite si to :-)

Papierová guľovačka

Podľa kalendára vonku kraľuje pani zima, ale pod oknami sa nič, ani len snehu podobné nebelie? To ešte nie je dôvod, prečo sa nezabaviť poriadnou guľovačkou. Výhoda tejto guľovačky je aj tá, že si ju môžete užiť kedykoľvek a kdekoľvek. Napríklad aj v byte.

Enkaustika, farebná fantázia

Ak máte doma často chuť byť tvoriví a nadšenie z tvorivosti chcete zdieľať aj so svojimi deťmi, máme pre vás malú inšpiráciu. Enkaustiku. Jedná sa o výtvarnú techniku, ktorá si vyžaduje trocha špeciálnejší výtvarnícky nástroj. Táto technika má svoje korene v starovekom Egypte.  Práve Egypťania za pomoci včelieho vosku a farebných prírodných pigmentov vytvárali nádherné obrazy, keď roztavené farebné vosky nanášali na drevený podklad.

Lego abeceda aj pre menej zručných

Každý kto sa už niekedy hral s Legom musí uznať, že postaviť model podľa predlohy nie je až taký problém. Postaviť však niečo z vlastnej fantázie, to je však už zložitejšie. Veľmi dôležitá je predstavivosť, ale dôležitejšie je vedieť svoju ideu aj z lego kociek zrealizovať. To všetko potrebuje cvik a prax. Jeden zo štartovacích typov na ktorom si precvičíte svoju predstavivosť a schopnosť to celé zrealizovať, je písmenková abeceda. Každý z nás ju pozná, s modelmi vlastne pracuje každý deň.

Ako si vyrobiť šarkana

Patria k jesennej oblohe už oddávna. Keď vyslovíte meno šarkan, hneď sa vám vybaví kosoštvorec s vysmiatou tvárou a pestrofarebným chvostom. Vznikli kedysi dávno v Číne a v Japonsku boli tak obľúbené, že ich v polovici 18-teho storočia museli zakázať nakoľko ľudia nechceli pracovať, len sa zabávali púšťaním šarkanov.

Šarkany sú aj u nás stále obľúbené. Nie každý sa však odlepí od zeme. Zopár tipov sa zíde. Ak máte chuť si to znovu skúsiť, poteší aj návod na výrobu lietajúceho draka. Na súboj s vetrom totiž treba byť pripravený. Pretože nikdy nevieš.

Autor videa: TV SME (Jaro Kurpel, Tomáš Hudák)

Zabavte sa s gaštanmi

Gaštany, chestnutsPráve v tomto čase nájdete pod každým stromom pagaštana konského jeho plody – gaštany. Bol by hriech nepoužiť ich a nevytvoriť si s deťmi postavičky, zvieratka alebo iné dekorácie. Gaštany sú veľmi vďačným materiálom, z ktorého viete jednoducho a hravo postaviť svojho prvého koníka, jeleňa, človeka alebo napríklad jednoduchú kocku. Záleží len od vašej fantázie čo vytvoríte pospájaním gaštanov a drievok. Pri vytváraní svojich diel budete potrebovať samotné gaštany, špáradla alebo špajdle, orezávatko a predmet s ostrejším hrotom (môže byť napríklad klinec).