Články s kľúčovým slovom ‘pieseň’

Najkrajšia vianočná pesnička vznikla náhodou

Najslávnejšia vianočná pieseň vznikla vlastne v dôsledku nešťastia a k sláve jej pomohlo niekoľko náhod. V roku 1818 sa stala tesne pred najkrajším sviatkom v rakúskom mestečku Oberndorf pohroma. Myši prehrýzli mechy na kostolnom orgáne a tak by veriaci ostali počas slávnostnej omše bez oslavnej piesne.

Miestny kaplán Jozeph Mohr bol ale akčný človek a stihol ešte 23.12. zabehnúť za svojim priateľom, organistom Franzom Gruberom, ktorý mu zložil pieseň, čo sa dala spievať bez hudobného doprovodu. Doplnil k nej slová a Tichá noc mala premiéru 24.12. v kostole sv. Mikuláša v Obernsdorfe, kde je dodnes o tom pamätná tabuľa.

Zaspievajme si spolu: Mana Mana

Sú pesničky, ktoré nikdy nevyhrajú oficiálnu hitparádu ale svoju iskru nestratia ani po desaťročiach a vždy vyvolajú dobrú náladu. Mana Mana sa po prvý raz objavila ako hudba k polo dokumentárnemu talianskemu filmu Švédsko: Peklo a raj v scéne o saune z roku 1968. Jej sláva prišla až s keď ju použili v bábkovom seriáli Sesame street a kultovou sa stala až v legendárnej Muppet Show.

Oli-oli Janko

Oli-oli Janko,
kľakni na kolienko,
umývaj sa, utieraj sa,
podopri si bôčky,
chyť sa za vrkôčky,
a vyber si koho chceš,
koho najviac miluješ.

Medveďku, daj labku

Medveďku, daj labku,
pôjdeme na svadbu,
medvedica ráno vstala,
medvieďatá vychystala.
Medveďku, daj labku,
pôjdeme na svadbu.

Prší, prší len sa leje

Prší, prší len sa leje
nezatváraj milá dvere.
Milá má duša má
nezatváraj pred nama.