S deťmiPesničkySpievanka+Zahrajko=SPIEVANKOVO

Spievanka+Zahrajko=SPIEVANKOVO

Rozprávková krajina SPIEVANKOVO

Čo je SPIEVANKOVO? Jednoduchá odpoveď: Rozprávková krajina plná hudby, spevu a tanca, kde je vždy dobrá nálada. V SPIEVANKOVE sa vždy niečo deje a je tu veselo. Spievame si tu, hráme sa a dokonca sa popri tom všetkom spolu niečo naučíme.

Prvá spoločná „reklamná“ fotka, Zahrajko ešte bez šiltovky. (zdroj: spievankovo.sk)

Ale čo je najdôležitejšie, žijú tu dvaja nadaní speváci a hudobníci, ktorých určite poznáte. Áno, sú to Spievanka a Zahrajko. Viete, ako sa vlastne volajú, ako SPIEVANKOVO vzniklo a čo je jeho poslaním? Čítajte ďalej.

Spievanka – Mária Podhradská

Mária Podhradská je slovenská speváčka, skladateľka, textárka a herečka s pedagogickým vzdelaním v oblasti cudzých jazykov. Je zakladateľkou a spoluautorkou hudobno-zábavného projektu SPIEVANKOVO. Jej veľkým snom je vzdelávať deti netradičnou a zábavnou formou, aby mali radosť z učenia a objavovania nových vecí.

Keď nie je Spievanka… (zdroj: spievankovo.sk)

Ako sama hovorí: „SPIEVANKOVO je krajina, ktorá mi umožňuje dať deťom nielen nové vedomosti, ale aj naučiť ich správať sa k sebe ľudsky, ohľaduplne, pomáhať druhým a vážiť si priateľstvo. Rozvíjať ich fantáziu, pomôcť im objavovať svet a odovzdať im to najlepšie zo seba. Želám si, aby zostali deťmi v hĺbke srdca navždy.“

A čo pre ňu znamená SPIEVANKOVO? „Je to môj život. Sú to moje spomienky na detstvo, na to, čo ma ovplyvnilo, čo som prežila, čo ma tešilo aj čoho som sa ako malá bála. Sú to roky náročnej práce, ktoré sú vyvážené pohľadom do šťastných detských očí. Verím, že SPIEVANKOVO, prostredníctvom pesničiek a príbehov, bude žiť naveky.“

Zahrajko – Richard Čanaky

Richard Čanaky je slovenský spevák, skladateľ, textár, herec a hudobný dramaturg. Je zakladateľom a spoluautorom hudobno-zábavného projektu SPIEVANKOVO. Jeho snom je prinášať deťom radosť: „Zahrajko je od začiatku postava, ktorá vymýšľa hlúposti, nemá rada pravidlá, nechce sa jej učiť, presný opak Spievanky. To som celý ja.

Zahrajko v realite. (zdroj: spievankovo.sk)

Naučil som sa, že život je najlepšia škola, prináša mnohé kotrmelce, ktoré lepšie zvládam s pozitívnou mysľou. Rád by som deťom odovzdal moje nadšenie z hudby, dal im voľnosť v tom, čo cítia a akí sú. Nech sú sami sebou, nech nestratia svoju úprimnosť, hravosť, radosť prežívať každý okamih dňa, tešiť sa z maličkostí.“

A čo preňho znamená SPIEVANKOVO? „Hudbu. Možnosť tvoriť nové pesničky, ktoré robia radosť. Je to kus môjho života, sú to krásne spomienky na detstvo mojich detí. Dobrý pocit, že po nás zostane niečo, čo bude tešiť ešte ďalšie generácie detí. Veď už teraz sa mnohé spievankovské pesničky stali ľudovými. “

Cieľ SPIEVANKOVA

Cieľom je vzbudiť v deťoch už v ranom veku záujem o hudbu, tanec i umenie a priniesť do rodín radosť pre všetky generácie. Chceme rozospievať všetkých – deti aj rodičov. Prečo? Pretože hudba nás sprevádza už od narodenia, je dôležitá pri rozvoji individuálnych daností a schopností.

Úplne prvý videoklip, ktorý vznikol ešte v roku 2008.

Špeciálne postavenie má hudba v živote dieťaťa, dáva mu zmysel pre rytmus, precvičuje artikulačné schopnosti a pohybové zručnosti. V našich príbehoch nájdete nielen zábavu, ale aj vzdelanie a prvky morálnych i spoločenských hodnôt.

Všetko to začalo v roku 2002

2002 bol rok, ktorý odštartoval spoločný príbeh tejto dvojice. Riško v tom čase pracoval v rozhlase a Mária bola na materskej dovolenke so svojím prvým synom. Obaja sedia v obývačke a medzi rečou prebieha debata, ktorá určila smer ich životov na ďalších 20 rokov. Riškova manželka tlmočí prosbu učiteliek zo škôlky, že by potrebovali nahrať nejaké detské pesničky. Vraj stačí, nech to bude „len tak“, hoc nahraté aj v obývačke.

Úplné začiatky. (zdroj: spievankovo.sk)

Obom sa tento nápad zapáčil. Sú predsa hudobníci, Mária navyše vyštudovaná učiteľka, ktorá pozná deti a veľa piesní. Obrátili sa s týmto nápadom na kamaráta v kresťanskom vydavateľstve a netrvalo dlho, Mária s Riškom už nahrávali svoje prvé detské CD. Volalo sa deťom, ľudové piesne pre najmenšie deti. Prvých 500 ks nahrávok sa rozchytalo naozaj rýchlo a mali výborný ohlas. Práve ohlas a prosby rodičov motivovali Máriu a Riška pokračovať v nahrávaní. Je to príbeh, ktorý priniesol sám život. Ich cesta je samozrejme spojená s obrovskou dávkou nadšenia, pracovitosti, odhodlania, viery i šťastia.

Najprv hrali len pre deti v materských centrách, bez kostýmov. (zdroj: spievankovo.sk)

o rok neskôr stáli na pódiu. Síce provizórne a ešte bez kostýmov, ale obaja na to spomínajú, ako na najkrajšie obdobie. Koncerty pre deti pribúdali a pribúdali aj nové pesničky. Tie Mária a Riško hľadali v knižniciach či antikvariátoch, aby oživili dávno zabudnuté krásne slovenské piesne. Po množstve úspešných koncertov prišiel nápad spraviť aj prvé DVD. A presne tu vzniklo nielen SPIEVANKOVO, ale aj Spievanka a Zahrajko. Prišlo aj druhé CD deťom a neskôr aj tretie CD deťom s anglickými pesničkami.

Spievankin Maťko a Zahrajkova Anetka spievali od tretieho CD všade s nimi. (zdroj: spievankovo.sk)

CD deťom 4 obsahovalo veselé kresťanské ukazovačky, CD deťom 5 zas veselé detské pesničky. Uspávanky do postieľky boli súborom ľudových, často už aj zabudnutých uspávaniek.

Dlho hrali bez kostýmov. (zdroj: spievankovo.sk)

Prelomový rok 2007

2007 sa stal v ich hudobnej tvorbe prelomový. Počas leta v roku 2007, kedy inak bol na Slovensku nameraný historicky najteplejší deň vôbec, nahrávali v štúdiu Creative Music House svoje vianočné CD. Áno, vonku 40 stupňov a na bratislavskej Kolibe sa hrali koledy.

Jedna z mnohých krásnych vianočných pesničiek.

Do SPIEVANKOVA prichádzajú hudobníci pod taktovkou Stanislava Palúcha, ktorí berú detský svet piesní ako príjemnú zmenu ich „dospeláckej“ rutiny. Hudobníci okolo Stanislava Palúcha známi zo zoskupení PaCoRaNothing But Swing či Bashavel neuveriteľným spôsobom zasiahli do tvorby Spievankova a ich hudobný rukopis si obľúbili nielen deti, ale aj rodičia.
V tom istom roku vydali aj CD s vianočnými hudobnými podkladmi.

Zo začiatku hrávali aj s perkusionistom. (zdroj: spievankovo.sk)

V 2008 prišlo ďalšie CD – pesničky pre detičky, kde opäť môžete nájsť detské ľudové, aj zľudovené pesničky. Nasledovali Rozprávky 1 a 2, kde opäť nechýbali veselé pesničky speváckeho dua.

Jedna z rozprávok na CD Rozprávky.

2009 – rok nula v detskej tvorbe na Slovensku

Kým dovtedy vystupovali Mária aj Richard pod vlastnými menami, všetko sa v roku 2009 zmenilo. Záujem o koncerty bol v tomto roku už taký enormný, že sa Mária a Riško rozhodli, že sa vďaka videoklipom priblížia deťom na celom Slovensku. Chceli, aby všetky deti mali možnosť vidieť Máriu a Riška. Slovo dalo slovo a počas jednej cesty autom na koncert vznikli mená Spievanka a Zahrajko a aj meno SPIEVANKOVO.

Začali sa tvoriť námety na klipy na niektoré z piesní a zrazu z nich vznikol ucelený príbeh, ktorý sa nahral do podoby DVD Spievankovo 1. Vzniklo prelomové dielo, ktoré ovplyvnilo nielen ďalšie fungovanie Spievankova, ale bolo podnetným aj pre ďalších detských intepretov. Dá sa povedať, že rok 2009 je rokom nula v detskej tvorbe na Slovensku.

Prvé zo série DVD.

V roku 2010 prišlo CD Pec nám spadla, kde spolupracovali s českou speváčkou Jitkou Molavcovou. O rok neskôr prišlo na svet druhé DVD – Spievankovo 2, ktoré bolo úspešným pokračovaním rovnako úspešnej 1-ky. Na youtube majú nie tisíce, ale milióny zhliadnutí a deti ich jednoducho milujú.

Obaja vždy vysmiati. (zdroj: spievankovo.sk)

Neskôr prišli CD Na diskotéke 1 a 2, ktoré boli robené tak, aby boli vhodné na rôzne tanečné kreácie a nezostali pri ňom sedieť ani dospelí. S DVD SPIEVANKOVO tiež úspešne pokračovalo – prišlo v poradí tretie. Robili ho úplne vo svojej réžii (podobne ako predchádzajúce dve) – od scenára, cez kostýmy až po réžiu – všetko sa robilo svojpomocne a každý robil, čo bolo na pľaci treba robiť. Nedá sa to ale tak robiť donekonečna. Istá súhra okolností spôsobila, že do SPIEVANKOVA vstúpila vedúca výroby Miška Jeleneková, ktorá priniesla so sebou aj režisérku Dianu Novotnú, kostymérku Kristínu Hroznovú, scénografku Barboru Rajčanovú a neskôr svoj rukopis do SPIEVANKOVA začala vkladať aj scenáristka Lenka Tomešová. Vyšlo následne aj CD so známymi ľudovými rozprávkami, ktoré, ako už býva zvykom, sú popretkávané veselými pesničkami, dostalo názov Rozprávky 3.

V tejto chvíli 10 miliónov zhliadnutí.

Na 4. DVD prvýkrát profesionálny štáb

V roku 2013 sa nahrávalo DVD Spievankovo 4, na ktorom prvýkrát spolupracoval profesionálny filmársky štáb. DVD bolo v angličtine a spievali sa tam veselé anglické pesničky. Popri tom vyšli aj CD, ktoré zgrupovali pesničky z prvého a druhého DVD, a následne aj CD, na ktorom nájdete pesničky z tretieho a štvrtého DVD. V roku 2015 prišlo ďalšie, v poradí už štvrté CD s rozprávkami.

Pri nahrávaní DVD bolo vždy veľa detí. (zdroj: spievankovo.sk)

SPIEVANKOVO prvýkrát v kine

Námetom nového DVD (v roku 2015) sa stali povolania a zamestnania. Spievanka a Zahrajko sa rozhodli prostredníctvom piesní predstaviť deťom hravým a zábavným spôsobom povolania, s ktorými možno zatiaľ ani nemali možnosť prísť do kontaktu. Do hudobného života Spievankova vstupuje veľká novinka – symfonický orchester, ktorý sa podieľal na viacerých piesňach nového DVD. Pozvanie účinkovať v tomto filme prijali aj viacerí známi herci, vďaka ktorým získal tento film unikátny šmrnc. Prišla dokonca ponuka ísť s filmom Spievankovo 5 – povolania do kín. Veľmi veľa detí na Slovensku vďaka Spievankovu malo možnosť ísť prvýkrát do kina.

Film mal aj svoj trailer.

Samozrejme, nesmelo chýbať ani vydanie CD s pesničkami z piateho DVD. Spievanka so Zahrajkom nezaháľali a čo nevidieť prišlo aj 6. DVD, v ktorom chytľavé pesničky opäť chytia deti, aj dospelých. CD z tohto DVD vyšlo, samozrejme, tiež. 7. DVD nesie názov Angličanina – učenie angličtiny je aj vďaka nemu také jednoduché a zábavné! Najnovšie DVD prichádza ako novinka pred Vianocami – Čaro vianočnej hviezdy. Písali sme vám o ňom tu.

V roku 2021 vydali aj CD s NAJ hitmi, ktoré vyberali fanúšikovia. Aj o ňom sme vám už písali tu.

Okrem CD a DVD majú aj knižky

Ak by sa vám málili CD a DVD a zatúžili by ste mať doma aj knihy s obľúbenými hrdinami Spievankou a Zahrajkom, vyšlo ich hneď niekoľko. Kniha Spievanka, Zahrajko a zatúlaná píšťalka je plná dobrodružstiev a napínavých príbehov, ktoré zažili na dlhej ceste k deťom spolu s kamarátmi, zvieratkami zo SPIEVANKOVA. Pre najmenších sa Spievanka a Zahrajko predstavia v štyroch leporeláchJar v Spievankove, Leto v Spievankove, Jeseň v Spievankove, Zima v Spievankove.

To stále nie je všetko

Ak už máte doma aj knižky, čo tak puzzle alebo spoločenská hra? Aj tieto majú pre svojich verných fanúšikov pripravené. Rodinné puzzle obsahuje dva krásne ilustrované obrázky v téme Zahrajkových narodenín. Veľkosť a počet dielikov je prispôsobený pre menšie aj väčšie deti. Ak sa chcete s deťmi zabaviť, kúpte im spoločenskú hru Fidliky-tidliky, hurá, preteky! Je určená všetkým, ktorí majú radi dobrodružné putovanie po hernom pláne, učia sa základom stratégie a majú radi pesničky zo Spievankova. Omaľovanka a pracovný zošit v jednom – to je Angličanina. Obsahuje množstvo zaujímavých úloh na precvičenie slovíčok a fráz z angličtiny.

Zaujímavý edukačný projekt.

Do pozornosti dávame aj Spevníček plný pesničiek a kresbičiek, v ktorom nájdete najobľúbenejšie piesne SPIEVANKOVA. Je určený pre rodičov a deti, ktorí sa učia hrať na klavíri, gitare, flaute, husliach alebo inom hudobnom nástroji, alebo aj pre tých pokročilejších, ktorí už na hudobnom nástroji hrať vedia. Nájdete v ňom texty piesní s notami a akordmi, ale aj krásne ilustrácie a fotografie zo Spievankova.

Ukážka z najnovšieho CD NAJ hity.

Splnený sen – Angličanina

Angličanina bola vždy Máriinou srdcovkou. V roku 2020 uzrel svetlo sveta seriózny vzdelávací projekt, ktorý má pomôcť detičkám získať pozitívny vzťah k cudziemu jazyku a naučiť ich hravou formou základom angličtiny. A čo je snom Riška? „Mojim, zatiaľ nesplneným, snom je stať sa skutočným hercom. Nie tým v kockovanom obruse, ale v úplne inom žánri, napríklad akčnom. :-)“, hovorí Richard.

Najnovší hit.

Toto ste o SPIEVANKOVE vedeli?

  • Nahrali pre vás už viac ako 500 pesničiek, najnovšou je Skáče celá rodina
  • Koncertovali v krajinách ako Česká republika, Maďarsko, Írsko, Anglicko, Rakúsko, Luxembursko, Srbsko a Poľsko
  • Zahrajko zodral už 4 gitary
  • Odohrali už vyše 2000 koncertov
  • Vo filmoch či vystúpeniach sa objavilo skoro 200 rôznych kostýmov
  • Vytvorili pre vás aj dve mobilné aplikácie

Čo dodať na záver? Takmer 20 rokov na scéne je priam neuveriteľné číslo, ktoré si zaslúži absolútny rešpekt a úctu. Za tými rokmi sa skrýva neúmerné množstvo kreativity, tvorenia, nápadov, spievania, hrania, trpezlivosti, ale určite aj nervov či dokonca vyhorenia. Priekopníci v hudbe pre deti stále fungujú a robia radosť ďalším generáciám det svojimi pesničkami. Odvážime sa napísať, že SPIEVANKOVO je a zostane večné!

SPIEVANKOVO nájdete aj na Facebooku, staňte sa jeho fanúšikmi i tam.

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé