Malé talentyTomáš Holý nebol hercom, hral sám seba

Tomáš Holý nebol hercom, hral sám seba

Dodnes neprekonaný talent vlastne ani hercom byť nechcel. Dostal s k filmu cez strýka rekvizitára, ktorý mu vybavil drobnú rolu v komédii Marečku, podejte mi pero. Režiséri, ktorí s ním pracovali, najmä Marie Poledňáková, spomínali, že pred kamerou v skutočnosti nehral, len bol sám sebou. Práve Poledňáková sa zaslúžila o najslávnejšie filmy malého Tomáša, keď ho obsadila do komédie Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Príbeh o malom Vaškovi, ktorý dá dokopy svojich rodičov bol hitom na Vianoce roku 1977. Tomáš totálne prepadol kúzlu svojho staršieho kolegu Františka Němca natoľko, že mal problém hrať scény, keď bol na neho nahnevaný. Nasledujúce pokračovanie ale nevyplývalo z obrovskej popularity malého hereckého génia. Režisérka sa rozhodla využiť otvorený koniec, nakoľko samotní herci polemizovali o tom, ako príbeh asi skončil.

Po pokračovaní Ako dostat tatínka do polepšovny si zhral v trilógii z prostredia horárne Pod jezevčí skálou, Na pytlackej stezke a Za trnkovým keřem, kde mu bol spoluhráčom slovenský herec Gustav Valach. Naposledy účinkoval ako 14-ročný v nemeckom seriáli Pripútajte sa, letíme ponad Atlantídu.

Tomáš na základe svojej detskej skúsenosti nechcel byť hercom a stereotypne opakovať predpísané vety. Rozhodoval sa medzi veterinárstvom a právom, ktoré nakoniec zvíťazilo. Desila ho predstava, že by bol v budúcnosti neúspešným  hercom.

Mladý študent práva so svojim kamarátom strávil víkend na chalupe. Hoci si aj vypili rozhodol sa jeden z nich odšoférovať to do Prahy. Jeho dievča, Hanka Zaňáková začínajúca rocková speváčka, ktorá sa neskôr stala Luciou Bílou sa ho už nedočkala. Noviny na druhý deň priniesli kratučkú správu, že bývalá detská hviezda Tomáš Holý zahynul pri riadení automobilu pod vplyvom alkoholu. Predčasná smrť mu neumožnila dokázať, že by sa uplatnil ako právnik v ponovembrovom prostredí.

Tomáš Hollý a František Neměc v Silvestri
Tomáš Hollý v ukážke z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé