Články s kľúčovým slovom ‘kostýmy’

Pozvánka: Ako sa obliekajú rozprávky

Príďte si pozrieť unikátnu putovnú výstavu originálnych kostýmov z najznámejších českých filmových rozprávok v nákupnom centre Shopping Palace Zlaté piesky Bratislava.

„Myší kožíšek“ princeznej so zlatou hviezdou, Rumburakov plášť, šaty Popolušky či Pyšnej princeznej, krídla Jasnenkinho „ševca“ alebo klobúk pána Taua, to všetko je súčasťou nádhernej výstavy pozostávajúcej z viac ako 90 kostýmov.

Okrem nádherných rób a jedinečných kostýmov zo slávnych televíznych rozprávok výstava obsahuje aj originálne filmové dekorácie, rekvizity či fotografie a zábery z natáčania, ktoré až doteraz nikdy neboli zverejnené. Dozviete sa tak viac o tom, ako sa tieto dielka, ktoré sprevádzali detstvom hádam každého z nás, pripravovali a tvorili.

Darth Vader alebo Jack Sparow: Akej maske dáte prednosť?

Halloweenske kostýmy a masky sú pozostatkom tradície, ktorá začala hlboko v dávnoveku u Egypťanov. Títo svojich bohov zobrazovali v zvieracích maskách. Túto tradíciu prevzali neskôr aj pohanské národy. Cirkev tento prístup neobľubovala a tak sa dalo do kostýmov obliekať len pri príležitosti rôznych karnevalových sviatkov. Možno aj práve preto sa stal Halloween najmä v protestantských krajinách a Amerike taký obľúbený, lebo pod pláštikom zábavy sa skrýval kúsok vzdoru.