NezaradenéDarth Vader alebo Jack Sparow: Akej maske dáte prednosť?

Darth Vader alebo Jack Sparow: Akej maske dáte prednosť?

Halloweenske kostýmy a masky sú pozostatkom tradície, ktorá začala hlboko v dávnoveku u Egypťanov. Títo svojich bohov zobrazovali v zvieracích maskách. Túto tradíciu prevzali neskôr aj pohanské národy. Cirkev tento prístup neobľubovala a tak sa dalo do kostýmov obliekať len pri príležitosti rôznych karnevalových sviatkov. Možno aj práve preto sa stal Halloween najmä v protestantských krajinách a Amerike taký obľúbený, lebo pod pláštikom zábavy sa skrýval kúsok vzdoru.

Dnešný Halloween je predovšetkým o zábave a jeho masky majú vyjadrovať skôr tvorivosť a osobnosť, toho kto sa pod nimi skrýva, než vzdor voči nejakej vrchnosti. Lenže predstava o tom, čo je vtipné a zároveň strašidelné sa môže veľmi výrazne líšiť. Okrem tradičných postavičiek z rozprávok čert, smrťka, upíri – môžete  stretnúť ľudí v kostýmoch z hororových filmov ale obľúbené sú aj sci-fi či komiksové filmy. Nikoho neprekvapí, ak pri dverách zazvoní malý Darth Vader, Batman či Mačacia žena.

Nielen deti ale prepadajú kostýmovému ošiaľu Halloweenu. Rovnako silnú odozvu má aj medzi dospelými, kde sú však preferované masky nazvime to šteklivej povahy. Ten, kto si masku a kostým vyrobiť sám, môže sa obrátiť na požičovne, ktorých aj na Slovensku z roka na rok viac. Ak sa neviete rozhodnúť, aký by mal byť ten váš kostým, ponúkame pár nápadov.

Halloweenske kostýmy pre deti

Halloweenske kostýmy pre dospelých

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé