NezaradenéMoja naj kniha - hlasujeme za Malého princa

Moja naj kniha – hlasujeme za Malého princa

Malý princ nie je kniha určená deťom (prečo?), ale nám dospelým,aj keď im samozrejme nijak neubliží, ak si ju prečítajú. V rámci formátu Moja naj kniha sa takmer vo všetkých krajinách, kde sa hlasovalo podobne ako u nás, umiestnila v prvej päťke. S výnimkou Anglicka, kde hlboko prepadla až na 180. miesto. Hogofogo dáva v slovenskej ankete tiež hlas Malému princovi a veríme, že sa už zajtra, 5. novembra, stane Naj knihou.

Malý princ vyšiel po prvý raz v roku 1943 a do dnes je najznámejším dielom francúzskeho spisovateľa a pilota Antoine de Saint-Exupéryho. Je to zároveň o jeden z najslávnejších rozprávkových príbehov modernej svetovej literatúry. V knihe, ktorá rozpráva príbeh pilota (samotného Exupéryho), ktorý stroskotá na Sahare a tam sa stretáva s Malým princom. Prišiel z ďalekej planétky a chce od neho, aby mu nakreslil barančeka. V diele, ktoré prečítate na posedenie je mnoho metafor a prirovnaní Obsahuje tiež autorove kresby a takto sú reprodukované vo väčšine vydaní. Bola preložená do viac ako 180 jazykov.

Autor v úvode knihy napísal nasledovné venovanie:

LÉONOVI WERTHOVI

Prosím deti, aby mi prepáčili, že som túto knižku venoval dospelému človeku. Mám veľmi závažný dôvod: ten dospelý je mojím najlepším priateľom na celom svete. Mám aj druhý dôvod: ten dospelý vie všetko pochopiť, dokonca i knižky pre deti. Mám ešte tretí dôvod: ten dospelý býva vo Francúzsku, kde zakúsil dosť hladu i zimy. Veľmi potrebuje, aby ho niečo potešilo. Ak všetky tieto dôvody nestačia, pristanem na to, že túto knižku venujem dieťaťu, ktorým ten dospelý človek kedysi bol. Všetci dospelí boli najprv deťmi. (Ale máloktorý z nich sa na to pamätá.) Opravujem teda svoje venovanie:

LÉONOVI WERTHOVI,
keď bol malým chlapcom.

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé