Články s kľúčovým slovom ‘sviatok’

Už zajtra je svetový deň manželstva

Všetci v týchto dňoch hovoria o sviatku svätého Valentína. Pre nás, trošku starších a so záväzkami, je tu však dôležitejší sviatok. Je ním svetový deň manželstva, ktorý sa oslavuje každý rok 12. februára. Je to čas spomenúť si na svojho najdôležitejšieho človeka – na manžela, manželku.

Ako prekvapiť? Verte, niekedy stačí len si spomenúť a objať toho druhého a povedať , že je pre vás veľmi dôležitý a neviete si predstaviť život bez neho. Je to niekedy viac ako kytica ruží, obľúbená sladkosť alebo iné milé prekvapenie. Aj keď, koho by nepotešili aj takéto veci? Ako to urobíte je len na vás. Ale hlavne, nezabudnite !

Mikuláš bol kedysi Ježiškom

Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa, to je príkaz Mikuláša.

Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov napriek tomu, že nikdy neprešiel schvaľovacím procesom ako súčasní svätci. Svoju svätosť získal tradičným šírením legendy. Napriek tejto popularite o jeho skutočnom živote sa vie stále málo.

Narodil sa okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa preslávil dobročinnosťou, ktorá stúpla po tom ako sa stal biskupom v Myre (Turecko), kde zomrel v pokročilom veku okolo rokov 345/352. Pochovali ho v Myrskom kostole, kde boli jeho telesné pozostatky až do roku 1087. Keď Myru obsadili moslimovia, Mikulášove ostatky boli prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari, kde žilo veľa gréckych prisťahovalcov. Tam postavili nový kostol zasvätený Mikulášovi. Z jeho hrobky v Bari vyteká vonná látka nazývaná myrha, vďaka čomu sa stal patrónom voňavkárov.

Hrôzostrašné tajomstvo halloweenskeho svetla

Halloween je sviatok oslavovaný ráno 31. októbra. Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré navštevujú susedov a pýtajú sladkosti porekadlom „Trick or treat“. Oslavuje sa hlavne v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, ako aj v Austrálii a na Novom Zélande. Pôvod má v Írsku, ako pohanský sviatok.

Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického All-hallow-even (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Halloween je pôvodne pohanský (keltský) sviatok Samhain – pohanský nový rok (koniec pohanského roku). Možno sa stretnúť aj s názvom predvečer sviatku všetkých svätých. Pravdepodobne má väzbu aj na kresťanský sviatok všetkých svätých.