Príbehy hračiekAutodráha sa môže opäť stať najobľúbenejšou hračkou

Autodráha sa môže opäť stať najobľúbenejšou hračkou

Prvé autodráhy pomerne rýchlo zapadli do zabudnutia. Nemohli sa porovnávať totiž s elektrickými vláčikmi, ktoré sa v tých časoch stále zdokonaľovali. V prvej polovici 20. storočia sa ešte niekoľkokrát objavili v obchodoch (v roku 1936 si túto hračku dokonca nechal jeden americký výrobca patentovať), ale úspech v predaji sa nedostavil. Dôvodom bol nielen pomalý rozvoj elektrifikácie a vysoká cena hračky, ale také úplne nevyhovujúci spôsob ovládania. Autodráhy nemali reguláciu rýchlosti autíčok, ktoré tak mohli ísť len konštantnou rýchlosťou, takže na preteky boli nepoužiteľné.

To zmenili až  50-te roky. Počas tohto desaťročia sa autodráha premenila takmer do podoby, ktorú poznáme dnes. Objavili sa reostatové ovládače, ktoré umožňovali plynulú reguláciu rýchlosti autíčok. Dráhy dostali miesto vystupujúcej vodiacej koľajnice drážky, okolo ktorých sú umiestnené elektrické zberné lišty. Do áut sa začali montovať výkonné motorky a hlavne plechové karosérie autíčok nahradil plast, ktorý umožňoval zobrazenie aj jemných detailov, takže autá vyzerali omnoho realistickejšie.

Autodráhy sa začali predávať vo veľkom, hlavne v USA, Kanade a západnej Európe. Predávali sa nielen do domácností, ale taktiež pre prvé modelárske kluby a autodráha sa tak stala nielen hračkou, ale aj súťažnou a zberateľskou záležitosťou. Vo vtedajšom Československu sa autodráhy začali vyrábať v roku 1968 a boli jednoznačným hračkárskym hitom 70-tych a 80-tych rokov.

Mohlo by sa zdať, že storočná hračka je už pomaly ale iste zábavou minulosti. To je ale omyl! V roku 2004 priniesol autodráham nový vietor do plachiet systém digitálneho kódovania, ktorý hračku povýšil na skutočný závodný simulátor. Až digitálne kódovanie umožňuje prechádzať z jednej dráhy do druhej, elektronické počítanie kôl, možnosť využívania pit stopu, ale hlavne skutočnú pretekársku stratégiu. Na obyčajnej dvojstopej dráhe môže pretekať niekoľko áut naraz, na dráhach sa objavuje  viac nadjazdov, svetelné križovatky a loopingy. Autodráha teda neodchádza, naopak znovu útočí na pozíciu najobľúbenejšej hračky v detskej izbe.

Autodráha – video

Autodráha so systémom digitálneho kódovania

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé