Príbehy hračiekIgráček: Hračka dnešných rodičov sa vracia späť

Igráček: Hračka dnešných rodičov sa vracia späť

Ak máte medzi 30-40 rokov je vysoko pravdepodobné, že jednou z hračiek vášho detstva bola mala plastická figúrka nazývaná „igráček“. Hračka bola veľmi obľúbená v niekdajšom socialistickom Československu a v krajinách východného bloku, kde sa nedali kúpiť originálne postavičky Playmobil, podľa vzoru ktorých ich vo firme IGRA v roku 1977 vyrobili.

Prvý igráčkom bola profesia murára, za ňou potom nasledovali  ďalšie profesie ako kuchár, stavbár, kominár, námorník, cestár či matka s deťmi. Po spustení výroby boli každý rok uvedené na trh približne štyri nové modely igráčkov a celá zbierka má dnes približne asi 50 rôznych figúrok. Ich produkcia bola sústredená do závodu v Mnichoviciach pri Prahe.

Hračka sa stala známa pre svoj jednoduchý dizajn – jednotlivé figúrky boli zostavené z rovnakých dielov a menila sa len vonkajšia výbava postavy. Figúrky existujú v mužskej aj ženskej podobe, ženy majú štylizovanú sukňu. Približne osem centimetrové figúrky majú pohyblivé ruky, ktoré sa dajú dať do pozície predpaženia nebo upaženia a nohy pohyblivé v oblasti panvových kĺbov. Obe tieto pohyblivé časti sú pohyblivé len v jednom smere. Hlavu a zápästie je možné otáčať o 360°.

Uvedením značky Playmobil na český trh po Nežnej revolúcii stratili svoju príťažlivosť. Späť sa vrátili až na túto jeseň (roku 2010). Firma Efko v prvej fáze uviedla na na trh automechanika, sestričku, kuchára, policajta, lekára, poštára, čašníka a cestára. Na rozdiel od minulosti sa bude dať teraz hračka kúpiť aj s domčekom. Ich cena by nemala presiahnuť 290 Kč (cca 12 €). Necháte sa zlákať a podľahnete nostalgii ?

Oficiálna stránka hračky

Predchádzajúci článokLego Technic
Ďalší článokSovietska hračka Nu pogodi: Nintendo 80-tych rokov

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé