Príbehy hračiekStavebnica MERKUR má takmer 100 rokov

Stavebnica MERKUR má takmer 100 rokov

Začiatky stavebnice MERKUR sú datované k roku 1920, keď pán Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Pôvodne boli kovové diely stavebnice Inventor navzájom spájané kovovými háčikmi ako na lešení. V roku 1925 prechádza výrobca na nový systém, ktorý sa zachoval v rovnakej podobe až dodnes. Kovové časti stavebnice sa spájajú  skrutkami a matičkami veľkosti M3,5. Týmto krokom sa stavebnica veľmi priblížila reálnemu konštruovaniu a umožnila tak väčšie možnosti pre hru a tvorivú prácu detí.

S prechodom na nový systém bola pre stavebnicu registrovaná nová ochranná známka – Merkur, pod ktorou bola predávaná. Na prelome tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia sa ich rad rozrastal. Nastal boom stavebníc MERKUR. V tom čase vznikla dnes už zabudnutá stavebnica budov METROPOL a doplňujúca stavebnicu POPULAR, kde boli použité úplne nové dielce. V roku 1933 sa začala vyrábať stavebnica s možnosťou stavby niektorých elektrických modelov MERKUR ELEKTRUS. Vývoj pokračoval až do začiatku druhej svetovej vojny už len drobnými úpravami krabíc, návodov a súčiastok.

Stavebnica MERKUR bola od 60. rokov Kovopodnikom Broumov vyvážaná cez Pragoexport do celej Európy. Veľmi zaujímavé bolo, že v angličtine mala stavebnica v návodu označenie  systém meccano. Pôvodný význam tohto slova bol „stavebnica“. Tento názov bol v 90-tych rokoch spochybnený firmou MECCANO, ktorá sa dožadovala na medzinárodnom súde v Haagu odškodnenia. K súdnemu sporu nedošlo z dôvodov zániku Kovopodniku a Komebu.

Po nežnej revolúcii dochádza počiatkom 90. let k privatizácii Kovopodniku v Broumove. Bývalými zamestnancami bol vypracovaný privatizačný projekt a založená firma Komeb. Tá nejaký čas zotrvačnosťou pokračovala vo výrobe stavebníc MERKUR, ale už v roku 1993 bola na konci s dychom. Mnoho nechýbalo a stavebnica Merkur mohla skončiť navždy len v spomienkach. To sa však nestalo a tak Merkur žije, ďalej sa rozvíja do malých a veľkých stavebníc a úspešne preniká na tuzemské a zahraničné trhy.

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé