Príbehy hračiekPlyšový macko nosí meno prezidenta

Plyšový macko nosí meno prezidenta

V roku 1847 sa v mestečku Geigen na brehu nemeckej rieky Brenz narodila Margareta Steiffová, už v detstve ju pripútala ťažká choroba na invalidný vozík. Jej veľkou zábavou už od školských čias bolo šitie. Za prvé usporené peniaze si kúpila šijací stroj, v tej dobe úplnú novinku. Šťastie jej prialo a čoskoro sa stala úspešnou majiteľkou krajčírskeho salónu. Svojim neteriam a synovcom vtedy začala šiť pre radosť zo zvyšku látok a vlny zvieratká.

V roku 1893 zamestnala svojho synovca Richarda Steiffa, študenta Výtvarnej akadémie. Po návšteve stutgartskej ZOO Richardovi učarovali mláďatá medveďa hnedého. Hneď ho začal študovať a priniesol svojej tete mnoho skíc a návrhov na vytvorenie plyšového medvedíka. Desať krajčírok doma pracovalo na vytvorení medvedík. V roku 1894 už mali na Lipskom veľtrhu v oddelení hračiek svoj stánok.

Richard sa stal neskôr spoločníkom firmy Steiff a vylepšil medvedíkov o pohyblivé končatiny. Prvý veľký úspech prišil v roku 1903, keď firma vyprodukovala 3 000 medvedíkov do USA.

V lete roku 1904 sa konala svetová výstava v americkom St. Luis, na ktorej bola aj mimo iné ocenená malá chlpatá hračka, ktorá rozžiarila oči tisícom detských návštevníkov. Tento rok je často označovaný za počiatok úspechu plyšových medvedíkov. O štyri roky neskôr už dosiahla výroba takmer jeden milión „plyšákov“.

Anglosaský svet používa pre túto hračku meno Teddy. Jeho príbeh začína v roku 1903, keď si pán Morfia Michton majiteľ obchodu s hračkami prečítal v novinách článok o návšteve prezidenta Theodora Roosevelta štátu Mississippi, keď prezident pri love rozhorčene odmietol zastreliť ponúknuté medvieďa a lov opustil.  Tento príbeh Michtona dojal natoľko, že si článok vystrihol a vložil do výkladu obchodu spoločne s plyšovými medvedíkmi. Na výklad pripísal veľkými písmenami „Teddy Roosevelt – ochranca medvedíkov“. Záujem o medvedíky stúpol natoľko, že bola zahájená ich výroba priamo v USA pod značkou Ideal Toys.

Michton neskôr požiadal prezidenta Roosevelta, či by hračky mohli niesť jeho meno. Roosevelt súhlasil, ale len pod podmienkou, že toto meno  nebude registrované a všetci výrobcovia ho budú môcť používať.

Predchádzajúci článokStavebnica MERKUR má takmer 100 rokov
Ďalší článokLego Technic

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé