Príbehy hračiekPlyšový macko nosí meno prezidenta

Plyšový macko nosí meno prezidenta

V roku 1847 sa v mestečku Geigen na brehu nemeckej rieky Brenz narodila Margareta Steiffová, už v detstve ju pripútala ťažká choroba na invalidný vozík. Jej veľkou zábavou už od školských čias bolo šitie. Za prvé usporené peniaze si kúpila šijací stroj, v tej dobe úplnú novinku. Šťastie jej prialo a čoskoro sa stala úspešnou majiteľkou krajčírskeho salónu. Svojim neteriam a synovcom vtedy začala šiť pre radosť zo zvyšku látok a vlny zvieratká.

V roku 1893 zamestnala svojho synovca Richarda Steiffa, študenta Výtvarnej akadémie. Po návšteve stutgartskej ZOO Richardovi učarovali mláďatá medveďa hnedého. Hneď ho začal študovať a priniesol svojej tete mnoho skíc a návrhov na vytvorenie plyšového medvedíka. Desať krajčírok doma pracovalo na vytvorení medvedík. V roku 1894 už mali na Lipskom veľtrhu v oddelení hračiek svoj stánok.

Richard sa stal neskôr spoločníkom firmy Steiff a vylepšil medvedíkov o pohyblivé končatiny. Prvý veľký úspech prišil v roku 1903, keď firma vyprodukovala 3 000 medvedíkov do USA.

V lete roku 1904 sa konala svetová výstava v americkom St. Luis, na ktorej bola aj mimo iné ocenená malá chlpatá hračka, ktorá rozžiarila oči tisícom detských návštevníkov. Tento rok je často označovaný za počiatok úspechu plyšových medvedíkov. O štyri roky neskôr už dosiahla výroba takmer jeden milión „plyšákov“.

Anglosaský svet používa pre túto hračku meno Teddy. Jeho príbeh začína v roku 1903, keď si pán Morfia Michton majiteľ obchodu s hračkami prečítal v novinách článok o návšteve prezidenta Theodora Roosevelta štátu Mississippi, keď prezident pri love rozhorčene odmietol zastreliť ponúknuté medvieďa a lov opustil.  Tento príbeh Michtona dojal natoľko, že si článok vystrihol a vložil do výkladu obchodu spoločne s plyšovými medvedíkmi. Na výklad pripísal veľkými písmenami „Teddy Roosevelt – ochranca medvedíkov“. Záujem o medvedíky stúpol natoľko, že bola zahájená ich výroba priamo v USA pod značkou Ideal Toys.

Michton neskôr požiadal prezidenta Roosevelta, či by hračky mohli niesť jeho meno. Roosevelt súhlasil, ale len pod podmienkou, že toto meno  nebude registrované a všetci výrobcovia ho budú môcť používať.

Predchádzajúci článokStavebnica MERKUR má takmer 100 rokov
Ďalší článokLego Technic

Najnovšie správy

Najčítanejšie

Aj tu je niečo zaujímavé